Zvin gležnja je dokaj pogosta poškodba, ki so ji še posebej izpostavljeni športno aktivni ljudje. Zvin gležnja se pojavi, če se vezi v skočnem sklepu pretirano raztegnejo in poškodujejo zaradi prisilnega nenaravnega položaja, pod težo telesa. Redkejša, predvsem pa resnejša poškodba skočnega sklepa je izpah gležnja, kjer se vezi tako močno raztegnejo, da sklepa ne morejo zadržati v svoji anatomski legi. V tem primeru pride do navzven vidne deformacije skočnega sklepa. Takšen sklep je potrebno bodisi mehansko, bodisi operativno spraviti v naravni položaj, pogosto pa pride tudi do spremljajočih zlomov. Če pride le do poškodb vezi, gre po repoziciji sklepa nazaj v anatomsko lego, za zvin gležnja tretje stopnje. Do takšne poškodbe je prišlo pri 44 letnemu moškemu, katerega primer zdravljenja s Smrekovit izdelki dokumentiramo spodaj. Kljub temu, da običajno okrevanje po takšni poškodbi lahko traja več mesecev, je ta oseba ob uporabi Smrekovit izdelkov po enem tednu že kontrolirano stopila na nogo, po dveh tednih prehodila brez šepanja 1500 m, po enem mesecu pa več kilometrov dnevno z vmesnimi intervali teka (več spodaj).
tekst: Matic Konc
Zvin gležnja in stopnje resnosti poškodbe
Najpogostejši je lateralni zvin gležnja kjer se skočni sklep obrne navznoter in pod težo telesa pride do obremenitve in poškodbe zunanjih vezi skočnega sklepa.
Mnogo redkejša oblika je medialni zvin gležnja, kjer pride do obrata skočnega sklepa navzven in pride do poškodb notranjih vezi skočnega sklepa.
Glede na resnost poškodbe, zvin gležnja delimo na več stopenj:
zvin gležnja prve stopnje: rahel nateg vezi brez natrganja, ki ga spremlja rahla bolečina, oteklina in napetost brez modric. Skočni sklep je stabilen, oseba že takoj lahko obremeni nogo. Popolno okrevanje tudi brez uporabe Smrekovita je 1-3 tedne
zvin gležnja druge stopnje: delno natrgane vezi, ki jih spremlja zmerna bolečina in oteklina, rahla do zmerna nestabilnost sklepa, obremenitev noge in hoja je mogoča vendar zelo boleča. Okrevanje pri tej stopnji traja brez Smrekovita približno 3-6 tednov
zvin gležnja tretje stopnje: močno natrgana ali celo strgana vez z močno bolečino, otekanjem in hematomom. Skočni sklep je nestabilen in nefunkcionalen. Obremenitev noge in hoja ni mogoča. Okrevanje brez Smrekovita lahko traja več mesecev. Če je vez strgana je potrebna tudi operacija. Zvin gležnja tretje stopnje nastane tudi pri izpahu gležnja, če tega ne spremlja zlom in zdravnik izpahnjen gleženj namesti nazaj v anatomski položaj.
Pri izredno veliki obremenitvi na skočni sklep lahko pride do izpaha gležnja, kjer se vezi tako raztegnejo, da se skočni sklep pomakne ven iz anatomskega položaja. Izpah gležnja večkrat spremlja tudi zlom enega ali več delov kosti skočnega sklepa. Če do zlomov ne pride, gre po repoziciji sklepa nazaj v anatomski položaj, za zvin gležnja tretje stopnje.
Že pred časom smo v članku Led vs. smola 🥶 ali še osel naj ne gre niti enkrat na led ugotavljali, da pri zdravljenju poškodb, doktrinaren način spopada z njimi po metodi RICE (rest, ice, compression, elevation) ni dobra ideja in enako velja za zvin gležnja. Smrekova smola po drugi strani deluje na popolnoma nasproten način hlajenju. Pri hlajenju z ledom namreč upočasnimo potek zdravljenja, ker zmanjšamo prehodnost žilnih sten in s tem preprečujemo vnetni proces, ki je namenjen zdravljenju poškodbe. Oteklina, ki zvin gležnja spremlja je v tem primeru sicer manjša, a čas zdravljenja je občutno daljši. Smrekova smola pa po drugi strani spodbudi migracijo imunskih celic na mesto poškodbe in občutno skrajša potek zdravljenja. Prav zato se včasih prvih nekaj dni pojavi reakcija v obliki močnejše bolečine, saj vnetje hitreje doseže svoj vrh, nato pa začne pojemati.
Primer zdravljenja izpaha gležnja s Smrekovit Klasik po repoziciji
V primeru, ki ga bomo opisali v nadaljevanju je prišlo do izpaha gležnja 44 letnega, športno aktivnega moškega. Moški je novembra 2018 skočil in si ob pristanku poškodoval desni gleženj. V urgentni blok ga pripeljejo z ambulantnim vozilom. Skočni sklep je ob sprejemu v urgentnem bloku vidno deformiran in močno izven anatomskega položaja (diagnoza: luxatio ATC dex.). V ambulanti mu skočni sklep mehansko s potegom nastavijo nazaj v anatomski položaj ter pripravijo za operacijo (običajno pri takšnih poškodbah pride tudi do manjših zlomov). Ker RTG slike ne pokažejo zloma, operacijo opustijo ter namestijo nehodilno mavčno longeto. Oseba po odpustu v domačo oskrbo mavčno longeto nadomesti z imobilizacijskim škornjem.
Na gleženj si pod imobilizacijski škorenj vsak dan namešča Smrekovit oblogo, namazano s Smrekovit Klasik (opomba: enak ali celo večji učinek bi dosegli s Smrekovit 365 smrekovo kremo). Nameščeno jo ima ves čas, domazuje pa jo dvakrat dnevno.
Potek okrevanja ob zdravljenju s Smrekovit oblogo in Smrekovit Klasik je naslednji:
po enem tednu kontrolirano stopi na nogo brez opornice in naredi nekaj korakov po stanovanju
štirinajsti dan po poškodbi prehodi brez šepanja 1500 m.
Po enem mesecu hodi brez težav več kilometrov dnevno z nekaj deset metrskimi intervali teka
Celoten potek okrevanja
Celotno poročilo si lahko preberete spodaj:
Če imate tudi sami dokumentirano izkušnjo uporabe Smrekovit izdelkov, je bomo zelo veseli in vas tudi nagradili, če jo boste delili z nami. 🎁
Comments